Dlaczego warto kupować dziecku kolorowanki?

Dzieci chętnie sięgają po kolorowanki – to jedna z podstawowych rozrywek, która nigdy się nie nudzi. Nie wszyscy rodzice zdają sobie jednak sprawę z faktu, że kolorowanki to nie tylko świetny sposób na zabawę, ale również naukę. Dlaczego warto jest dawać je dziecku i zachęcać je do kolorowania?

Sposób na pobudzenie wyobraźni

Jeśli nauczymy dziecko odpowiednio korzystać z kolorowanek, będzie to dla niego wspaniały trening kreatywności. Pokazując maluchowi, że do podstawowego obrazka można dorysowywać według własnego uznania nowe elementy i tworzyć z tego kolejne dzieło, zachęcamy go do korzystania z wyobraźni. Dziecko, poprzez dodawanie nowych postaci, zwierząt czy wzorków, realizuje swoje pomysły i wychodzi poza schemat.

Szansa na rozładowanie emocji

Po całym dniu lekcji i kontaktów z rówieśnikami, maluch może potrzebować pewnego rodzaju odskoczni. Dzięki kolorowaniu przenosi się do innego świata i zapomina o codziennych obowiązkach i problemach. Siedzenie w skupieniu nad kolorowanką pomaga wyciszyć się i odprężyć, poradzić sobie z negatywnymi emocjami i pozytywnie nastroić na resztę dnia. Rozładowywanie złych emocji poprzez sztukę jest znacznie lepszą metodą niż używanie siły.

Pomoc w rozwoju kluczowych umiejętności

Kolorowanie wpływa nie tylko na rozwój wyobraźni. To także sposób na ćwiczenie cierpliwości i koncentracji. Aby dokończyć rysunek, trzeba włożyć w niego sporo pracy, zaangażować się i skupić na wykonywanej w danym momencie czynności. W czasie kolorowania poprawia się także sprawność motoryki małej. Jest ona szczególnie ważna w późniejszej nauce pisania, więc warto zadbać o jej rozwój już teraz.

Kolorowanki na stres to doskonała i edukująca zabawa dla najmłodszych. Wiedząc już, jak wiele korzyści może przynieść dziecku, szczególnie dobrze jest zachęcać je do tego typu aktywności. Nie zapominajmy przy okazji, że najlepsze efekty daje kreatywne kolorowanie, czyli takie, gdzie nie ograniczamy się elementami nadrukowanymi domyślnie na arkuszu, lecz dodajemy coś od siebie.